Jak rozmawiać z komornikiem?

Jak rozmawiać z komornikiem?

Wizyta komornika nigdy nie jest czymś dobrym, ponieważ zazwyczaj zwiastuje dosyć spore problemy. Warto z tego powodu od razu podejść do komornika w odpowiedni sposób, aby spróbować się z nim w jakkolwiek porozumieć. Odpowiednie nastawienie do całej sytuacji i prawidłowe prowadzenie rozmów może przyczynić się do tego, że problemy uda się rozwiązać znacznie łatwiej niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Chęć wypracowania kompromisu podczas rozmowy z komornikiem może sprawić, że urzędnik będzie lepiej patrzył na konkretną sprawę, co może przynieść wiele korzyści. 

Dlaczego warto odpowiednio prowadzić rozmowę z komornikiem?

Komornicy często kojarzeni są jako bardzo bezduszne osoby, które bez względu na wszystko starają się wykonywać swoją pracę, która jest powierzaną przez instytucje państwowe. Takie myślenie o komornikach nastawia ludzi zazwyczaj do nich bardzo negatywnie, co często przekłada się na pogorszenie jakości rozmowy. Trzeba pamiętać, że komornicy, wykonując swoją pracę, przychylniej patrzą na osoby, które są skłonne do odbycia merytorycznej rozmowy. Nie utrudnianie pracy komornikowi może doprowadzić do szybszego rozwiązania całej problematycznej sytuacji, dlatego dobrze jest brać to pod uwagę.

Zobacz również: Negatywna decyzja kredytowa – co można zrobić?

Dłużnicy, którzy sami chcą zadbać o rozwiązanie swoich problemów, mogą wynegocjować dużo korzystniejsze warunki. Warto więc zatem podczas prowadzenia rozmów z komornikiem wykazywać się zainteresowaniem całą sprawą. W ten sposób  może nie uda się uniknąć odpowiedzialności, jednak spłata należności może zostać rozłożona na bardzo atrakcyjne raty, które najczęściej są bardzo pomocne. Komornicy mogą również udzielać bardzo wielu przydatnych informacji, które można wykorzystać do załatwienia całej sprawy w bardziej polubowny oraz przystępny sposób.

Jak rozmawiać z komornikiem?

Podczas wizyty komornika nie można zapominać, że jest on jedynie organem, który wykonuje polecenia instytucji egzekucyjnej. Nie zmiana to jednak faktu, że podejście do komornika ma duży wpływ na to jak cała sprawa zostanie finalnie zakończona. Należy jednak pamiętać, ze komornik to nie osoba, z którą negocjuje się wysokość zobowiązania, jakie trzeba zapłacić. Jest on jedynie pośrednikiem, który może pomagać w kontaktach z wierzycielem. Dobrze jest, więc zatem stara się utrzymywać stały kontakt z komornikiem, aby podczas całego procesu egzekucyjnego mieć informacje na temat tego, co aktualnie dzieje się w naszej sprawie. 

Gdy mówimy już o konkretach tego jak powinna wyglądać rozmowa z komornikiem, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim kilka kluczowych aspektów. Nie należy oczywiście kłócić się z komornikiem, ponieważ nie ma on bezpośredniego wpływu na nałożenie obowiązku egzekucji majątku. Z komornikiem nie negocjujemy również zbyt twardo, ponieważ nie ma on możliwości zmiany wartości należności, jaką musimy spłacić. Można jedynie spróbować negocjacji dotyczących tego, w jakiej formie zostanie dokonana spłata. Warto również panować nad swoimi emocjami. Zbyt gwałtowne wypowiedzi nie stawiają dłużnika w dobrym świetle, co negatywnie oddziałuje na całą sprawę. No i co najważniejsze, nie wolno kłamać w obecności komornika. Jest to regulowane prawnie, a zgłaszanie nieprawdziwych informacji, może skończyć się pociągnięciem do odpowiedzialności karnej.  

O czym pamiętać w rozmowie z komornikiem?

Aby rozmowa z komornikiem przebiegła prawidłowo, wystarczy tak naprawdę mieć jedynie na uwadze, kim komornik właściwie jest. Nie należy go przekonywać do tego, że egzekucja jest przeprowadzana bezprawnie, ponieważ on o tym nie decyduje. Jest jedynie organem wykonawczym, a wszelkie pretensje odnośnie decyzji należy zgłaszać do sądu. Komornik nie ma również obowiązku udzielania nam żadnych rad. Nie powinno się więc z tego powodu dopytywać komornika o porady dotyczące postępowania z wierzycielem lub organem sądowym. Co również jest ważne, oprócz tego, ze dłużnik musi mówić prawdę, to również ma obowiązek udzielania odpowiedzi. Dobrze jest więc, na wszelkie stawiane przez komornika pytania udzielać szczerych odpowiedzi. Może się do przyczynić do tego, że proces egzekucyjny przebiegnie szybko i bez komplikacji. 

Pismo do komornika

Bardzo dobrą praktyką jest napisanie i wysłanie odpowiedniego pisma do komornika. Takie pismo może przyczynić się do tego, że spłata długu zostanie rozłożona na raty, co jest oczywiście bardzo pomocne. Jeżeli dłużnik od początku zachowuje relacje z komornikiem na odpowiednim poziomie, to istnieje większa szansa, na to, że wszelkie wnioski zostaną rozpatrzone na jego korzyść. Warto rozwiązywać wszelkie sprawy z komornikiem polubownie, aby załatwiać swoje sprawy w należyty sposób. Oczywiście podczas prowadzenia rozmów z komornikiem na papierze, trzeba zachować odpowiednią etykietę. Każde pismo do komornika powinno zostać przygotowane wedle panujących zasad. Najlepiej jest w takiej sprawie zgłosić się do rady prawnego, który będzie wiedział jak należy przygotować odpowiednie pismo do komornika tak, aby zadziałało ono w należyty sposób. Wzory takich pism dostępne są również w internecie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *