Kredyt hipoteczny z komornikiem i jego alternatywa

Kredyt hipoteczny z komornikiem i jego alternatywa

Każdy w pewnym momencie swojego życia marzy o tym, aby mieć własne mieszkanie. O ile ktoś dobrze zarabia, to nie będzie z tym żadnego problemu. Wątpliwości pojawią się dopiero wtedy, gdy ktoś jest w sytuacji, która zaburza jego stabilność finansową, np. ma egzekucję komorniczą. Czy kredyt hipoteczny z komornikiem jest możliwy?

Kredyt hipoteczny z komornikiem -co wpływa na ocenę wniosku kredytowego?

Bank oceniając zdolność klienta do spłaty zobowiązania, szczególnie w tak długim okresie (często 20-25 lat), musi brać pod uwagę, że klient będzie mieć swoje lepsze, jak i gorsze momenty w życiu. Dlatego zdolność badana jest nie tylko na podstawie aktualnych danych, ale również choćby dla podwyższonej stopy procentowej.

Prócz takiej analizy, sprawdzane są również dostępna bazy danych, jak na przykład:
• BIK,
• KRD.

Aby uzyskać kredyt hipoteczny, wnioskodawca powinien mieć czystą historię i brak problemów ze spłatami w przeszłości. O ile na spóźnienia w spłatach rat do 30 dni, bank może jeszcze spojrzeć łagodnie, to już opóźnienia powyżej 60 dni napawają pewnymi wątpliwościami.
W najgorszej sytuacji są osoby, które aktualnie mają na sobie komornika.

Jednak taki kredyt hipoteczny z komornikiem nadal jest możliwy. Do wyboru miejsca, w którym będzie się wnioskować, pozostają dwie instytucje:
• Bank,
• Firma pożyczkowa.

Już wnioskując o kredyt, warto wspomnieć pracownikowi banku, że ma się egzekucję komorniczą. Jednak ta sytuacja nie skreśla kompletnie wnioskodawcy i nadal ma on szansę na pozyskanie finansowania. Przede wszystkim, przecież egzekucja nie musi dotyczyć poważnych spraw. Czasem związana jest ona z tym, że zapomniało się zapłacić jakichś rachunków, faktur, czy innych opłat i są to bardzo małe kwoty, ewentualnie do kilku tysięcy złotych. Wystarczy się ich tylko pozbyć i sprawa staje się czysta.

Nawet jeśli egzekucja opiewa na większą kwotę, to warto udowodnić, że przy aktualnych zarobkach nadal jako wnioskodawca, można mieć zdolność do spłaty kredytu. Im większa nadwyżka finansowa pozostaje do wykorzystania, po spłacie raty kredytu i umówionej raty z komornikiem, tym lepiej.

Niestety, w najgorszych przypadkach kredyt hipoteczny z komornikiem nie będzie dostępny. Przede wszystkim można mieć pewność odrzucenia wniosku, gdy kwoty są to wyjątkowo wysokie, a także ich przedmiot świadczy o niskiej wiarygodności wnioskodawcy. Odrzucenie może się też wiązać z wewnętrznymi ustaleniami banku, czy też zaostrzoną polityką kredytową.

Firma pożyczkowa a pożyczka hipoteczna

Jednak kredyt hipoteczny z komornikiem to nie jedyne rozwiązanie. Można jeszcze skorzystać choćby z oferty firmy pożyczkowej i skusić się na pożyczkę hipoteczną. Jest to produkt, który nie opiera się na prawie bankowym, lecz na kodeksie cywilnym, na podstawie którego właśnie udzielane są pożyczki.

Pożyczkobiorcy słyną właśnie między innymi z tego, że są kołem ratunkowym dla wnioskodawców, którzy zostali odrzuceni wcześniej w banku. Oferta nieznacznie różni się od kredytu bankowego, a jest nadzieją na spełnienie marzenia o mieszkaniu.

Wnioskowanie o pożyczkę hipoteczną może się wiązać z nieco wyższymi kosztami, a przede wszystkim:
• Wyższym oprocentowaniem,
• Wyższą prowizją.

Oczywiście wyższymi w porównaniu do kredytów hipotecznych. Nadal są to dość niskie stawki, choćby w porównaniu do takich standardowych produktów, jak na przykład kredyt gotówkowy. W takim przypadku również można się spodziewać tego, że firma będzie chciała zabezpieczyć pożyczkę w formie wpisu do księgi wieczystej.

Kredyt hipoteczny z komornikiem może być ograniczeniem dla wielu wnioskodawców, na szczęście jednak pozostają jeszcze awaryjne rozwiązania, jak choćby właśnie taka pożyczka hipoteczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.