Kredyt konsolidacyjny z komornikiem

Kredyt konsolidacyjny z komornikiem

Podczas gdy banki zaostrzają warunki uzyskania kredytów, instytucje z sektora pozabankowego proponują rozwiązania dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Jednym z nich jest pozabankowa pożyczka oferowana jako kredyt konsolidacyjny dla osób z komornikiem. Zobacz, na czym polega taka pomoc.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny z komornikiem?

Na wstępie należy wyjaśnić pojęcie konsolidacji, która polega na przekształceniu kilku zobowiązań finansowych w jedno. Prościej ujmując, osoba zadłużona zaciąga nowe zobowiązanie, a zamyka wcześniej posiadane kredyty czy pożyczki. Konsolidacja skutkuje posiadaniem jednego zobowiązania. Od momentu skorzystania z niej nie trzeba płacić dotychczasowych rat. Jedna, nowa rata jest wynikiem postanowień nowo zawartej umowy z organem finansowym.

Jaki kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych z komornikiem jest dostępny?

Jednym z produktów w ofertach pożyczkowych jest kredyt konsolidacyjny z komornikiem. To mniej popularna propozycja dodatkowej gotówki niż chwilówki, bo skierowana do węższego grona odbiorców. Pochodzi nie od banków, ale od firm pożyczkowych. Ich działalność nie podlega tylu restrykcjom, co działalność banków. Wobec tego część z nich decyduje się na pożyczenie pieniędzy osobom zadłużonym, również tym z komornikiem. Oferty których często szukają takie osoby to również kredyty bez sprawdzania bik. Pod pojęciem kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych należy rozumieć pożyczki pozabankowe, które mogą mieć formę:

  • pożyczki pod zastaw – do konsolidacji zobowiązań może wymagać wymagającej dodatkowym,
  • pożyczki z gwarantem, który zwiększy wiarygodność osoby zadłużonej,
  • pożyczki długoterminowej – to wygodna forma finansowania dla osób z wieloma ratami, które są zmuszone pożyczyć większą kwotę.

Dla osób, które nie sprostają wymogom dodatkowego zabezpieczenia ratunkiem są pożyczki pod weksel proponowane przez prywatnych inwestorów, które jednak są obarczone ryzykiem prostszej i szybszej egzekucji. 

Co powinna zawierać umowa na kredyt konsolidacyjny z komornikiem?

Osoby, które decydują się skorzystać z oferty na kredyt konsolidacyjny z komornikiem, powinny zagłębić się w szczegóły nowego zobowiązania. Od ustalonych warunków zależy wiele, przede wszystkim powodzenie w spłacie. Zawarta z pożyczkodawcą umowa powinna:

  • być zrozumiała dla pożyczkobiorcy – wszelkie niejasności należy wyjaśnić przed akceptacją postanowień,
  • zawierać sposób pokrycia dotychczasowych zobowiązań – może to uczynić pożyczkodawca lub pożyczkobiorca we własnym zakresie,
  • informować o sposobie spłaty pożyczki, aby nowe zobowiązanie nie przysporzyło dodatkowych kłopotów finansowych,
  • prezentować zakres kosztów.

Zawarcie umowy o kredyt konsolidacyjny z komornikiem jest możliwe. Do 14 dni można odstąpić od umowy.

Jakie ryzyko niesie kredyt konsolidacyjny dla osób z komornikiem?

Ideą tego produktu pożyczkowego jest możliwość skorzystania z dodatkowych środków przez osoby ze złą historią kredytową i wyjście z długów. Żeby odzyskać stabilną sytuację finansową, nie należy zaciągać kolejnych pożyczek. Jeden kredyt konsolidacyjny z komornikiem powinien zostać wykorzystany na zamknięcie poprzednich pożyczek, kredytów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

W przypadku niezawinionej niewypłacalności pozostaje ogłoszenie upadłości konsumenckiej.2 Można się o nią ubiegać jednak tylko w sytuacji, gdy fatalny stan finansowy nie jest wypadkową działań umyślnych lub rażącego niedbalstwa. Co więcej, jest to proces skomplikowany i nie wiąże się z całkowitym umorzeniem długów.  

https://media.bik.pl/publikacje/read/494933/infodlug-ogolnopolski-raport-o-zaleglym-zadluzeniu-i-niesolidnych-dluznikach-marzec-2020-36-edycja 

2 Ustawa Prawo upadłościowe: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20030600535/U/D20030535Lj.pdf.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *